Guest neeks

its only taken 7 months but .....

    Recommended Posts

    Guest neeks

    i have finally stopped thinking how expensive stuff is in aussie dollars to the uk pound lol

     

    i wouldnt buy yogurts as i thought jeez,they cost a bomb lol

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ReadyPenny

    Yeah but have the kids had a yoghurt yet??? LOL

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest neeks

    nope,

     

    i will not give into yogurt yet pmsl

     

    they have custard pots instead lol

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ReadyPenny

    That's funny! You're right though, I've been here for 3 years and still find yoghurts very expensive!! My OH won't buy suet to make puddings because it's around $5 and he won't pay if for a waste product!!!!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ladyarkles

    I got round the million-dollar yoghurt expenditure by getting one of those Easi-yo yoghurt makers.

    It's brilliant.

    Now I make whatever flavour takes my fancy.

     

    I invested in a couple of little sealable pots and hubby takes them in for his lunch, it's fresh and cheap.

     

    The yoghurt maker cost me $18 (from Coles) and the mixes are under $4 a go (this makes a litre of yoghurt, which stays fresh for 2 weeks).

    I then pick up whatever fruit is on special offer, chop it up and add that to the yoghurt as and when I need it.

     

    If you have kids it may also mean that they can have fun making up their own fave flavours; it's pro-biotic (live cultures) and, especially with fresh fruit, pretty healthy.

     

    ~ Rachel

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites

    Can I just ask how much yogurts are?? I'm not there yet still going through process,I hear how certain things are lots more expensive,but have no idea by how much? Kerry

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest Mrs Bon Jovi
    I pay around $6.50 for 12 kids yoghurts

     

    :chatterbox: Where?!? Lol

     

    They're normally about $5 for 6 wherever I've seen them

    Edited by Mrs Bon Jovi

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest guest8040

    That's one of my sons having to adapt his staple dessert diet then along with bananas the only fruit he eats!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest Mrs Bon Jovi
    I got round the million-dollar yoghurt expenditure by getting one of those Easi-yo yoghurt makers.

    It's brilliant.

    Now I make whatever flavour takes my fancy.

     

    I invested in a couple of little sealable pots and hubby takes them in for his lunch, it's fresh and cheap.

     

    The yoghurt maker cost me $18 (from Coles) and the mixes are under $4 a go (this makes a litre of yoghurt, which stays fresh for 2 weeks).

    I then pick up whatever fruit is on special offer, chop it up and add that to the yoghurt as and when I need it.

     

    If you have kids it may also mean that they can have fun making up their own fave flavours; it's pro-biotic (live cultures) and, especially with fresh fruit, pretty healthy.

     

    ~ Rachel

     

    Guess what I bought today? I've never noticed them before but they just jumped off the shelf at me today lol. I reckon the kids are going to love making their own yoghurts :smile:

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ReadyPenny
    Oh, don't get me started on the cost of paint!:realmad:

     

    Jim

     

    Me neither!!! Just paid $35 per litre to paint the girls bedrooms - not happy!!!!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ReadyPenny
    Guess what I bought today? I've never noticed them before but they just jumped off the shelf at me today lol. I reckon the kids are going to love making their own yoghurts :smile:

     

    Where do you buy the mixes from? I've never seen them in the supermarket, although I have never looked to be honest. I have seen someone at work with a little plastic pot with EasiYo on though and wondered what it was all about! Errrr I think i'm off to Google it!!!!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ladyarkles
    Guess what I bought today? I've never noticed them before but they just jumped off the shelf at me today lol. I reckon the kids are going to love making their own yoghurts :smile:

     

    Mrs BonJovi, you'll have lots of fun with it! It's a nice thing to do with the little 'uns.

     

    Where do you buy the mixes from? I've never seen them in the supermarket, although I have never looked to be honest. I have seen someone at work with a little plastic pot with EasiYo on though and wondered what it was all about! Errrr I think i'm off to Google it!!!!

     

    In my local Coles, the mixes are with the custard, jelly and all that kind of malarkey.

    Not sure where they are at Woolies.

     

    I really love my yoghurt thingy, I use it a lot and can't recommend it highly enough.

    (I should have demanded that Easiyo paid me some commission LOL)

     

    ~ Rachel xx

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest ReadyPenny

    Thanks Rachel I will investigate when I go shopping this weekend. I bet you all the tea in China my local Woolies/Coles don't sell the yoghurt makers!!!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Oh, don't get me started on the cost of paint!:realmad:

     

    Jim

    I always wonder why Paint is so expensive here?Can't think of any justification for it TBH!:goofy:

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest vikkiann

    OMG .... The kids better make the most of esting them for the next 2 weeks before we fly!

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites

    We get the Farmers Union Greek Yoghurt Light in the 1kg tub which is about $6.00 and then add whatever we like to it and have that in a smaller pot for a snack. It tastes lovely with a bit of honey drizzled into it and a sprinkling of cinammon

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest Guest75
    I always wonder why Paint is so expensive here?Can't think of any justification for it TBH!:goofy:

     

    It get's me as well on the paint prices.

     

    Only thing I can think of is extra protection from the sun added - but interior paints are just as expensive............. Doh! I'll rethink that one.

    Fortunately have a trade account.

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites
    Guest Guest75

    Just on the food price issue..................... If you live south - call into the Foodland, Collins Parade ,Hackham.

     

    A few things there are much cheaper than elsewhere. Specials each week.

     

    Not everything is cheaper but worth calling in if passing.

     

    Veg fresher and cheaper too!

     

    Recently................

     

    Middle bacon (decent as well) ,$4.99 /kilo

     

    Doz large eggs , 69c!

     

    Always specials on some tinned line, think I saw tinned tomatoes at 29c this week.

     

    ALWAYS look in the chiller cabinet at the far corner of the store.

    Noticed very cheap yogurts there the other week.

     

    HTH

     

    :wink:

    Edited by Guest75
    I am fick and forgot summat.

    Share this post


    Link to post
    Share on other sites

    Create an account or sign in to comment

    You need to be a member in order to leave a comment

    Create an account

    Sign up for a new account in our community. It's easy!

    Register a new account

    Sign in

    Already have an account? Sign in here.

    Sign In Now